Co to jest glejak? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest glejak? Wszystko, co musisz wiedzieć

glejak to nowotworowy guz mózgu, który rozwija się ze specyficznych komórek mózgowych zwanych astrocytami.

glejki są niebezpieczne, ponieważ są bardzo agresywne i trudne do usunięcia. Szybko wyrastają do otaczającej tkanki mózgowej.

W większości przypadków dokładna przyczyna jest nieznana. Lekarze używają testów obrazowania i biopsji do diagnozy.

Obecnie nie ma lekarstwa na glejaka. Leczenie koncentruje się na spowolnieniu wzrostu raka i poprawie jakości życia osoby.

Czym jest glejak?

glejak, zwany także glejakiem multiforme, jest wysoce agresywnym rodzajem raka mózgu.

glejaka atakuje specyficzne komórki w mózgu zwane astrocytami , które są komórkami, które odgrywają rolę w wspieraniu komórek nerwowych w mózgu i rdzeniu kręgowym.

glejak może zawierać różne typy komórek, a także obszary martwych i rozkładających się komórek.

glejki to guzy klasy IV, co oznacza, że ​​rozmnażają się szybko i agresywnie. Mogą szybko rosnąć, ponieważ tworzą własne nowe naczynia krwionośne, aby zwiększyć ich dopływ krwi.

glejki są również infiltracyjne, atakując inne komórki w mózgu.

Chociaż są one najczęstsze na półkulach mózgowych w mózgu, mogą występować w dowolnym miejscu na tym narządach. Glejki bardzo rzadkie rozprzestrzeniają się poza mózgiem. Glejki są pierwotne lub de novo glejki, co oznacza, że ​​zaczynają się od guza IV bez wcześniejszych oznak guzów I – III w okolicy.

Według badań z 2015 r. Glejak wielopostaciowy stanowi ponad połowę wszystkich pierwotnych złośliwych glejaków. Glejaki to guzy, które zaczynają się w komórkach glejowych.

guzy de novo są bardziej agresywne i wpływają na osoby starsze. Glejki mogą jednak wystąpić u każdego.

Wtórne glejki to guzy, które rozwijają się z guzów niższego stopnia. Guzy te mogą się zmieniać z czasem, stając się bardziej agresywne w miarę postępów.

powoduje

W większości przypadków lekarze nie znają podstawowej przyczyny glejaków.

Czynniki ryzyka glejaka są również trudne do ustalenia. Wydaje się, że w niektórych przypadkach istnieje korelacja między wcześniejszą ekspozycją głowy lub szyi na promieniowanie i glejak. Eksperci powiązali również niektóre dziedziczne warunki ze zwiększonym ryzykiem glejaka. Warunki te obejmują neurofibromatozę typu 1, zespół Li-Fraumeni i zespół Turcota.

Guzy mogą pojawiać się u każdego, ale są nieco częściej u mężczyzn i osób starszych. Średni wiek diagnozy glejaka wynosi 64 lata.

Objawy

glejki są bardzo agresywne, a ludzie bardzo szybko rozwijają objawy, gdy guz rośnie i powodują obrzęk mózgu.

Objawy, które mogą powstać z pęcznienia. a zwiększone ciśnienie w mózgu obejmuje:

 • Nudności
 • Wymioty
 • Sudy bóle głowy
 • Napady
 • Słabość
 • Zmęczenie
 • Bilansowanie problemów
 • Problemy z wizją, takie jak rozmycie lub podwójna wizja
 • Problemy z pamięcią
 • Problem myślenie
 • Trudności w mówieniu
 • Zmiany w osobowości

W zależności od tego, gdzie guz jest w mózgu, osoba może doświadczać innych objawów.

Diagnoza

Lekarz może użyć kilku narzędzi do diagnozowania glejaka, w tym:

 • Badanie neurologiczne
 • Testy obrazowania
 • Biopsja
 • Testy molekularne

Podczas badania neurologicznego lekarz zapytał osobę o jej objawy, takie jak problemy wpływające na równowagę, siła i koordynacja mięśni. Mogą również zapytać o objawy związane z zmysłami, w tym problemy ze słuchem lub widzeniem.

Lekarze mogą wykonywać biopsję przed operacją, aby usunąć i przetestować trochę guza. Wykonanie tego może pomóc w ustaleniu, jak agresywny jest rak i typy komórek, na które wpływa.

Inne wyspecjalizowane testy mogą również dostarczyć szczegółów dotyczących konkretnych mutacji w komórkach rakowych, które mogą wpływać na leczenie i perspektywy.

Leczenie

Rak mózgu może Bądź trudny do leczenia, częściowo z powodu bariery krwi mózgu, która jest błoną, która oddziela krew od mózgu.

W większości przypadków ta bariera działa jako system bezpieczeństwa i zapobiega zaraźliwym zarodkom i innym szkodliwym związkom we krwi dostanie się do mózgu. https://harmoniqhealth.com/pl/germivir/

Jednak bardzo trudno jest to również utrudniać Dostarczaj leczenie raka do mózgu. Leki, które są bardzo małe lub mogą przyczepić się do określonych komórek we krwi, mogą jednak przechodzić przez barierę.

glejki są szczególnie trudne do leczenia. Guz rozprzestrzenia się w sposób podobny do macki, co utrudnia usunięcie całego wzrostu.

Dodatkowo niektóre złośliwe komórki mogą mieć podobny wygląd do zdrowych komórek. W rezultacie, nawet po usunięciu całego widocznego guza, niewielkie porcje guza mogą nadal tam być i zacząć rosnąć po operacji.

Nie ma lekarstwa na glejak, ale lekarze mogą spowolnić Wzrost guza znacząco i zwiększa jakość życia osoby poprzez połączenie metod leczenia, takich jak:

Operacja

Operacja jest pierwszą linią leczenia glejaka. Chirurg usunie jak najwięcej guza.

guzy występujące w obszarach wysokiego ryzyka mózgu mogą nie być możliwe całkowite usunięcie.

Promieniowanie

Lekarze używają krótkiej rundy promieniowania, aby zabić jako zabić jako Wiele resztek komórek po operacji.

Promieniowanie może również spowolnić wzrost komórek nowotworowych, których chirurdzy nie mogli usunąć.

Chemioterapia

Lekarze mogą stosować leki chemioterapii, takie jak temozolomid lub karmustyna, aby do leczenie wspierające.

Leki chemioterapii mogą dokonywać innych opcji leczenia, takich jak promieniowanie, bardziej skuteczne.

Terapia pola elektrycznego

Pole elektryczne lub pola leczenia nowotworów mogą również pomóc wyeliminować Niektóre komórki nowotworowe. To obróbka obejmuje umieszczenie elektrod na skórze głowy i wysyłanie impulsów elektrycznych do mózgu do ukierunkowanych na komórki nowotworowe bez wpływu na zdrowe komórki.

laserowo śródmiąższowa terapia termalna

laserowa śródmiąższowa terapia termalna (LITT) to nowsze leczenie, które lekarze mogą zalecić w leczeniu nawracających guzów, które trudno osiągnąć operację. Ta procedura obejmuje cewnik laserowy, który chirurgów wszczepia się w guza i ciepło do wysokich temperatur w celu zniszczenia komórek rakowych.

Główne centra raka mogą również oferować inne nowe lub eksperymentalne terapie. W niektórych przypadkach mogą poprosić osobę o udział w badaniu klinicznym.

Wskaźnik przeżycia

glejaka jest agresywnym rakiem mózgu, który ma ogólnie słabe perspektywy. Nie ma lekarstwa, a leczenie koncentruje się na spowolnieniu postępu, a nie leczeniu raka.

Jednak sposób, w jaki rak rośnie, a mutacje różni się w każdym przypadku.

Stowarzyszenie guzów amerykańskiego mózgu zauważają, że w zależności od rodzaju guza i mutacji mediana przeżycia u dorosłych z glejakiem wynosi od 11 do 31 miesięcy.

Indywidualne wskaźniki przeżycia mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wiele chirurgów nowotworowych, jak dobrze guz reaguje na leczenie, a także dostępne rodzaje leczenia.

Otrzymanie diagnozy raka może powodować szereg emocji, w tym strach i lęk. Ludzie mogą dotrzeć do bliskich w celu uzyskania wsparcia i zapytać lekarza o grupy wsparcia dla osób z guzami mózgu.

Podsumowanie

glejaka jest bardzo agresywnym rakiem mózgu, który jest trudny do leczenia. Nie ma lekarstwa, ale leczenie koncentruje się na spowolnieniu postępu raka.

Wskaźniki przeżycia dla glejaka są niskie, ale szereg czynników określi perspektywy jednostki.

Nowe leczenie prawdopodobnie będą dążyć do dalszego spowolnienia postępu i zwiększenia wskaźników przeżycia.

 • Rak/onkologia
 • Neurology/Neuroscience

Contents