Cleveland Clinic Journal of Medicine, listopad 2006.

Cleveland Clinic Journal of Medicine, listopad 2006.

Lidé po operaci bypassu žaludku ztratí v průměru 60 % své nadváhy.

Bandáž žaludku již není běžně prováděnou operací na hubnutí. 

Jaká bude obnova?

Většina operací bypassu žaludku je laparoskopická, což znamená, že chirurg provádí malé řezy. To vede ke kratší době zotavení.

Většina lidí zůstává v nemocnici 2 až 3 dny a do normálních aktivit se vrátí za 3 až 5 týdnů.

Pokud operace musí být "otevřeno," což znamená, že chirurg musí udělat větší řez, hojení trvá déle.

Jaké jsou možné vedlejší účinky?

Operace na hubnutí může způsobit krátkodobé i dlouhodobé komplikace. Dlouhodobá rizika se liší v závislosti na typu operace. Přibližně 40 % lidí zažije nějaký druh komplikací. Méně než 5 % má vážné komplikace. Pokud máte nějaké problémy, které se vás týkají, poraďte se se svým lékařem.

Některé běžné nežádoucí účinky zahrnují:

Zácpa je běžné po operaci na snížení hmotnosti. Váš lékař vám může dát vědět, jak s tím zacházet. Vyhněte se granulované vláknině (Metamucil nebo psyllium), která může způsobit překážky. Dumpingový syndrom dochází po jídle s vysokým obsahem cukru po operaci na snížení hmotnosti. Často jsou na vině limonády nebo ovocné šťávy. Sladké jídlo proniká žaludkem a může způsobit nevolnost, zvracení a slabost. Žlučové kameny jsou běžné, když rychle zhubnete. Až u 50 % pacientů se po operaci bypassu žaludku vyvinou žlučové kameny, které jsou obvykle neškodné. Někdy mohou žlučové kameny způsobit nevolnost, zvracení a bolesti břicha. Asi 15 % až 25 % lidí potřebuje operaci k odstranění žlučníku po operaci bypassu žaludku. Infekce rány se může objevit až 3 týdny po operaci. Příznaky zahrnují zarudnutí a teplo, bolest nebo hustý výtok (hnis) z operační rány. Infekce ran vyžadují antibiotika a někdy další chirurgický zákrok.

Pokračování

Mezi závažné vedlejší účinky patří:

Krvácení ve stolici, které se může jevit jako načervenalá nebo černá stolice, může být vážné. Okamžitě o tom informujte svého lékaře nebo jděte na pohotovost. Krevní sraženiny do plicjsou vzácné, vyskytují se v méně než 1 % případů. Mohou být životu nebezpečné. Ale krevním sraženinám lze obvykle zabránit léky na ředění krve a častou aktivitou. Úniky v nových spojeních vytvořené operací na hubnutí jsou vzácné, ale závažné. Obvykle se objevují do 5 dnů po operaci. Bolesti břicha a pocit nevolnosti jsou běžné příznaky – měly by vás přimět lékaře.

Také si můžete všimnout, že vaše kůže ochabuje. Můžete se rozhodnout pro operaci k jeho odstranění.

Výživa po operaci hubnutí

Chirurgie na hubnutí mění způsob, jakým vaše tělo zachází s jídlem. Je obtížnější absorbovat některé živiny, včetně:

Žehlička Vitamín B12 Folát Vápník Vitamín D

O tyto živiny nemusíte přijít. Zeptejte se svého lékaře, zda potřebujete užívat doplňky stravy.

Změny životního stylu po operaci hubnutí

Můžete získat dramatické výsledky z operace hubnutí. Budete je muset podpořit změnami životního stylu, abyste si udrželi kila pryč.

Pomoci mohou tyto tipy:

Jezte malá, častá jídla. Malý žaludek vytvořený operací na hubnutí pojme jen tolik. Konzumace velkých jídel může způsobit problémy. Mnoho lidí s obezitou je flámoví jedlíci. Přizpůsobit se jíst menší jídla může být problém.

Zaměřte se na správnou výživu . Požádejte dietologa, aby vám pomohl vytvořit plán, který vám zajistí všechny živiny, které potřebujete.

Cvičení. Pomáhá vám udržet váhu a po operaci na hubnutí je to často snazší, protože hubnutí možná pomohlo vašim kloubům.

Mnoho center chirurgie pro hubnutí nabízí programy, které lidem pomohou přejít ke zdravějšímu životnímu stylu před a po operaci na snížení hmotnosti.

WebMD Medical Reference Recenze: Nayana Ambardekar, MD dne 15. května 2021

Zdroje

ZDROJE:

Brethauer, S. Cleveland Clinic Journal of Medicine, listopadu 2006.

Schauer P. Chirurgické kliniky Severní Ameriky, 1. října 2001.

Buchwald, H. Journal of the American Medical Association, 13. října 2004.

Virji, A. americký rodinný lékař, 15. dubna 2006.

Shah, M. Časopis klinické endokrinologie & Metabolismus, 1. listopadu 2006.

Funkce WebMD: "Život po operaci hubnutí."

WebMD Medical Reference: "Operace bypassu žaludku."

Americká společnost pro metabolickou a bariatrickou chirurgii: "Zdůvodnění chirurgické léčby morbidní obezity."

UpToDate.com: "Pozdní komplikace bariatrických chirurgických operací."

Mayo Clinic: "Bariatrické chirurgie." 

Chirurgie na hubnutí může být pro některé lidi, kteří mají hodně na hubnutí a potřebují víc než jen dietu a cvičení, život zachraňující. V závislosti na operaci často během 6 měsíců ztratí 30 až 50 % své nadváhy.

Je to velké rozhodnutí. Poté už nemůžete tolik jíst a udržet si kila dolů vyžaduje celoživotní závazek k dietě a cvičení. Vzhledem k tomu, že jde o velký chirurgický zákrok, existují také určitá rizika.

Vy a váš lékař byste si měli probrat možnosti a rozhodnout se, co je pro vás to pravé. Za prvé, budete chtít vědět, co můžete očekávat.

Jak funguje chirurgie na hubnutí

Některé operace na hubnutí zabraňují natažení žaludku do plné velikosti.

Normálně se do něj vejde asi 6 šálků jídla. Po některých operacích pojme jen šálek nebo tak něco. Rychleji se cítíte sytí, takže méně jíte a hubnete.

Některé operace také obcházejí část střeva, takže vstřebáte méně kalorií a zhubnete.

Dnes většina ordinací pro hubnutí používá malé řezy – známé jako “laparoskopická” chirurgie – namísto velkého. Chirurg provede pět až šest těchto malých řezů v břiše. Těmito otvory vloží drobné nástroje a kameru a poté fungují při sledování obrazovky videa.

Pokud to není možné, možná budou muset udělat jeden velký řez uprostřed břicha.

Druhy hubnutí chirurgie

Roux-en-Y Žaludeční bypass Chirurgická operace

Jedná se o jednu z nejběžnějších operací na snížení hmotnosti a je to nejběžnější postup používaný pro žaludeční bypass.

Během této operace chirurg nejprve rozdělí žaludek na dvě části, jednu velkou a jednu malou. Poté sešijí malou část žaludku a vytvoří malý váček.

Poté odpojí žaludeční vak od první části tenkého střeva (dvanáctníku). Poté znovu připojí žaludek k druhé části tenkého střeva (jejunum). Toto je bypass.

Po bypassu žaludku se po menším množství jídla cítíte plnější, takže hubnete. Bypass vám také umožní absorbovat méně kalorií, takže shodíte více kilogramů.

Pokračování

Laparoskopicky nastavitelné Bandáž žaludku

Při tomto postupu chirurg používá laparoskopické nástroje k umístění nafukovacího silikonového pásku kolem horní části žaludku. Utahují pásek, takže se z břicha stane malý váček s úzkým vývodem.

Výsledkem je, že se rychleji cítíte sytí, takže méně jíte a hubnete. Chirurg může podle potřeby utáhnout nebo povolit pás nebo dokonce obrátit postup.

Operace “rukávu” žaludku

Při této operaci váš chirurg vyjme většinu vašeho žaludku a vytvaruje zbývající žaludek do tvaru hadičky nebo „rukávu“. Zůstane připojen k vašemu tenkému střevu.

Po operaci bude váš žaludek schopen pojmout pouze asi 2-3 unce jídla. Budete se cítit sytí dříve, protože váš žaludek je menší. Také nebudete tak hladoví, protože většina tkáně tvoří "hormon hladu," zvaný ghrelin, bude pryč.

Tento postup je trvalý. Nemůžete to vrátit zpět.

Biliopankreatická diverze

Tato operace je jako Roux-en-Y žaludeční bypass, kromě toho, že spojuje malý žaludeční váček dále ve střevě. Tento typ operace provádí jen málo center pro hubnutí. Je to velmi účinné, ale je to těžké a může vám to způsobit nedostatek živin.

Vertikální pásková gastroplastika

Chirurg vytvoří malý žaludek pomocí svorek a plastového pásku.

Lidé při této operaci hubnou méně než při jiných operacích. Tento postup není tak běžný, jak býval. Roux-en-Y žaludeční bypass a žaludeční návlek jej většinou nahradily.

Co čekat

Zeptejte se svého lékaře, jak velkou váhu pravděpodobně zhubnete a co budete muset udělat, abyste si udrželi výsledky. Počítejte s tím, že budete jíst velmi malá jídla a budete pravidelně cvičit.

Jako každá velká operace i zde existují rizika. Mezi nejčastější komplikace vyskytující se brzy po operaci patří infekce, drobné krvácení a ucpání nebo úniky ve střevě, přičemž některé z těchto komplikací vyžadují chirurgický zákrok.

Je to vzácné, ale mohou se vyskytnout život ohrožující problémy, jako jsou krevní sraženiny, velké krvácení, srdeční infarkt nebo závažné infekce. Tato rizika mohou být vyšší v chirurgických centrech, kde se operace na hubnutí neprovádějí často.

Většina lidí zůstává v nemocnici 2 až 3 dny po operaci. Mají tendenci se vrátit ke svým normálním aktivitám během 2 až 3 týdnů.

WebMD Medical Reference Recenze: Nayana Ambardekar, MD dne 15. května 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká společnost pro bariatrickou chirurgii: "Zdůvodnění chirurgické léčby morbidní obezity," "Bariatrické chirurgie."

 Virji, A. americký rodinný lékař, 2006.

Brethauer, S. Cleveland Clinic Journal of Medicine, 2006.

Clevelandská klinika: "Chirurgické možnosti pro extrémní obezitu."

Buchwald, H. Journal of the American Medical Association, 2004.

Fisher, B. chirurgie obezity, 2004.

Král, J. British Medical Journal, 2006.

UpToDate.com: "Edukace pacientů: Chirurgie a procedury na hubnutí (Beyond the Basics)."

Americká společnost pro metabolickou a bariatrickou chirurgii (ASMBS): "Postupy bariatrické chirurgie." 

Obezita je termín, který znamená, že máte index tělesné hmotnosti (BMI) 30 nebo vyšší. Zvyšuje pravděpodobnost, že budete mít podmínky, včetně:

Srdeční onemocnění a mrtvice Vysoký krevní tlak Diabetes Některé druhy rakoviny Onemocnění žlučníku a žlučové kameny Osteoartróza Dna Problémy s dýcháním, jako je spánková apnoe (když člověk přestane dýchat na krátké epizody během spánku) a astma

Ne každý, kdo je obézní, má tyto problémy. Riziko se zvyšuje, pokud máte rodinnou anamnézu jednoho z těchto stavů.

Záleží také na tom, kde je vaše váha. Pokud je to většinou kolem žaludku ( "jablko" tvar), což může být riskantnější, než když máte a "hruška" tvar, což znamená, že vaše přebytečná váha je většinou kolem vašich boků a hýždí.

Zde je bližší pohled na sedm stavů, které jsou spojeny s obezitou nebo nadváhou.

Srdeční onemocnění a mrtvice

Kila navíc zvyšují pravděpodobnost, že budete mít vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol. Oba tyto stavy zvyšují pravděpodobnost srdečních onemocnění nebo mrtvice.

Dobrou zprávou je, že ztráta malého množství hmotnosti může snížit vaše šance na rozvoj srdečního onemocnění nebo mrtvice. Bylo prokázáno, že ještě větší hubnutí riziko ještě více snižuje.

Diabetes typu 2

Většina lidí s diabetem 2. typu trpí nadváhou nebo obezitou. Riziko vzniku diabetu 2. typu můžete snížit hubnutím, vyváženou stravou, dostatečným spánkem a větším cvičením.

Pokud máte cukrovku 2. typu, hubnutí a vyšší fyzická aktivita vám mohou pomoci kontrolovat hladinu cukru v krvi. Stát se aktivnějším může také snížit vaši potřebu léků na cukrovku.

Rakovina

Nádory tlustého střeva, prsu (po menopauze), endometria (sliznice dělohy), ledvin a jícnu jsou spojeny s obezitou. Některé studie také uvádějí souvislosti mezi obezitou a rakovinou žlučníku, vaječníků a slinivky břišní.

Onemocnění žlučníku

Onemocnění žlučníku a žlučové kameny jsou častější, pokud máte nadváhu.

Je ironií, že úbytek hmotnosti sám o sobě, zvláště rychlý úbytek hmotnosti nebo ztráta velkého názory na candidol množství hmotnosti, může způsobit, že budete mít žlučové kameny. Hubnutí rychlostí asi 1 libry týdně je méně pravděpodobné, že způsobí žlučové kameny.

Pokračování

Osteoartróza

Osteoartritida je běžné onemocnění kloubů, které nejčastěji postihuje koleno, kyčle nebo záda. Nošení nadbytečných kilogramů vytváří na tyto klouby mimořádný tlak a opotřebovává chrupavku (tkáň tlumící klouby), která je normálně chrání.

Ztráta hmotnosti může zmírnit stres na kolena, kyčle a spodní část zad a může zlepšit příznaky osteoartrózy.

Dna

Dna je onemocnění, které postihuje klouby. Stává se to, když máte v krvi příliš mnoho kyseliny močové. Extra kyselina močová může tvořit krystaly, které se ukládají v kloubech.

Dna je častější u lidí s nadváhou. Čím více vážíte, tím je pravděpodobnější, že dostanete dnu.

Krátkodobě mohou náhlé změny hmotnosti vést ke vzplanutí dny. Pokud máte v anamnéze dnu, poraďte se se svým lékařem o nejlepším způsobu, jak zhubnout.

Spánková apnoe

Spánková apnoe je stav dýchání, který souvisí s nadváhou.

Spánková apnoe může způsobit, že člověk během spánku silně chrápe a krátce přestane dýchat. Spánková apnoe může způsobit denní ospalost a zvýšit pravděpodobnost srdečních onemocnění a mrtvice.

Hubnutí často zlepšuje spánkovou apnoe.

WebMD Medical Reference Zhodnotila Melinda Ratini, DO, MS dne 15. září 2020

Zdroje

ZDROJE:

National Cancer Institute: "Obezita a rakovina Otázky a odpovědi."

American College of Physicians.

Společnost pro obezitu.

Nadace pro artritidu.

Méně jíst a více se hýbat jsou základy hubnutí, které vydrží. Některým lidem mohou pomoci léky na hubnutí na předpis.

Přepis videa

Národní institut diabetu a onemocnění trávicího traktu a ledvin: "Léky na předpis pro léčbu obezity.". FDA: "Komunikace FDA o bezpečnosti léčiv: Dokončená bezpečnostní revize Xenical/Alli (orlistat) a vážného poranění jater," "Léky se zaměřují na dlouhodobou kontrolu hmotnosti."

Dr. Arefa Cassoobhoy: Nedávno byly schváleny 4 nové léky na hubnutí a další určitě přijdou. Takže otázka zní, měli byste to zkusit? Pravdou je, že léky na hubnutí MOHOU pomoci. Možná budete chtít jeden vyzkoušet, pokud jste obézní nebo máte nadváhu s onemocněním, jako je cukrovka 2. typu nebo vysoký krevní tlak. Takže, kolik váhy vám mohou pomoci zhubnout? Asi 10 % vaší nadváhy. Teď se to nemusí zdát mnoho, ale pro začátek je to realistický cíl. A jakmile se vypořádáte s těmito prvními 10 %, můžete si stanovit nový cíl. Pamatujte, že tyto léky za vás nezhubnou. Poskytnou však dodatečnou podporu vašemu jídelníčku a cvičebnímu plánu. Pokud si myslíte, že je to něco, co chcete vyzkoušet, promluvte si se svým lékařem. Pro WebMD jsem Dr. Arefa Cassoobhoy.

Při užívání těchto léků se stále budete muset zaměřit na dietu a cvičení a nejsou pro každého.

Lékaři je obvykle předepisují, pouze pokud je vaše BMI 30 nebo vyšší, nebo pokud je alespoň 27 a máte onemocnění, které může souviset s vaší hmotností, jako je cukrovka 2. typu nebo vysoký krevní tlak. 

Lék semaglutid (Wegovy) získal schválení FDA pro léčbu obezity v roce 2021. Mezi běžnější léky na hubnutí na předpis, které se používají déle, patří: liraglutid (Saxenda), naltrexon-bupropion (Contrave), orlistat  (Alli, Xenical), phentermine (Adipex-P, Ionamin, Pro-Fast) a fentermin-topiramát (Qsymia).

Než si necháte předepsat lék na hubnutí, informujte svého lékaře o své anamnéze. To zahrnuje jakékoli alergie nebo jiné stavy, které máte; léky nebo doplňky, které užíváte (i když jsou rostlinné nebo přírodní); a zda jste těhotná, kojíte nebo plánujete brzy otěhotnět.